Rapla Rotary uus president on Kalle Toomet

Rapla Rotary klubi president Kalle Toomet tahaks edasi liikuda stipendiumite ja missindusega

Rotary klubides vahetub president iga hooaja järel. Rapla Rotary klubis täidab seda väärikat positsiooni järgmise aasta jooksul Kalle Toomet. Ameti poolest on ta Eesti linnade ja valdade liidu nõunik ja Rapla vallavolikogu esimees, kuid nüüd tuleb leida aega ka presidendirolli täitmiseks Rapla Rotaryklubis.

See ei ole kindlasti mitte ametikoht, töötasu selle eest ei saa. Ise ütles ta, et tegevus Rotary klubi liikmena on missioon. Eesoleva hooaja sihtidest ja eesmärkidest rääkides ütles Toomet, et koostööd tahetakse teha EELK Rapla Maarja-Magdaleena kogudusega. Ühe ideena on välja käidud, et võiks aidata soetada Rapla kirikule teise kella. Praegu on töökorras ainult üks kell. Toomet tõi välja, et mingisugune koostööprojekt tahetakse kirikuga algatada, aga veel ei ole selge, mis see täpsemalt on. Presidentuuri võttis Toomet üle seniselt presidendilt Janek Kadarikult ning selle puhul toimus 15. juunil Raikküla mõisas ketipidu. Käisin just tegemas tänavaküsitlust. Alustan sama küsimusega, mille esitasin kuuele inimesele tänaval. Kuidas te saabunud kuumalainega kohanenud olete? Kalle Toomet: Mulle kuum meeldib. Kui teised tahavad palavaga varju minna, siis minule see meeldib. 26 või 27 kraadi on täiesti talutav ning 30 kraadi on hea, aga siis ma ei taha küll tööd teha. Te olete nüüd Rapla Rotaryklubi president. Mis on presidendi ülesanded? Esindada klubi eelkõige. Kuidas presidenti valitakse? See käib roteeruvas korras. Seal on väga selge süsteem. Kui klubi president oli Raivi Juks, olin mina samal ajal meister. Sealt edasi on sekretär ja president. Meister liigub järgmisel aastal sekretäriks ja sekretär liigub edasi presidendiks. Kui sa oled ühel hetkel meister, võid arvestada, et kolme aasta pärast saab sinust president ja sa saad

end selleks ette valmistada. Kas president ongi klubi kõige kõrgem ametikoht? Jah, aga see ei ole omaette eesmärk. Klubisiseselt on nii, et presidendi ülesanne on klubi esindada ja seada eesmärke ning neid ellu viia. Presidendi roll on hoida nii juhatust kui ka tervet klubi vennaskonda koos. Ma olin teadlik, et minust saab president. Midagi uut ja üllatavat siin ei ole. Küsimus oli lihtsalt see, kelle ma meistrina juhatusse kaasan. Kas see on paigas? Jah, meister on Tarmo Bachmann ja sekretär on Ruve Šank. Kui kaua presidentuur kestab? Ühe aasta. President võib ka mitu korda olla, aga siis tuleb ikkagi sama rotatsioon läbi käia. Mis on teie plaanid Rapla Rotaryklubi presidendina? Individuaalplaane mul ei ole. Need on ikka juhatuse plaanid. Oleme need läbi vaadanud ja oleme seadnud ka oma eesmärgid. Ükski president ei tee radikaalseid pöördeid. Klubi mentaliteeti tuleb üleval hoida. Aga seda võib öelda, et eelmine hooaeg oli meie jaoks raske. Just koroonapiirangute tõttu. Valdavalt toimusid e-koosolekud, aga vähemalt need kõik toimusid. Uuel perioodil naudime rohkem seda, et saame päriselt koos olla.

Meie põhikirjaline kohustus on olla koos igal kolmapäeval. Igal aastal oleme missinduses kaasa löönud, aga sel aastal seda ei toimunud. Kui see edaspidi tuleb, tahame kindlasti kaasa lüüa. Üks asi on veel see, et me tahaksime teha koostööd Rapla kirikuga. Esimene samm on selles osas tehtud. Käisime Rapla kirikus kohapeal. Üks mõte on aidata soetada kirikukell. Igal juhul me tahaksime algatada ühe koostööprojekti Rapla kogudusega. Aga see, et te olete Rapla Rotary klubi president, ei ole teie jaoks töökoht. Kuidas seda nimetada? See on missioon. Rotariaanlus ongi missioon. Me tahame panustada ühiskonda. Võib öelda, et see on vabatahtlik tegevus missiooni realiseerumiseks. Meie missioon on aidata ja toetada ning olla kogukonnas aktiivne. Kui palju see teie aega võtab? Kindlasti võtab. Rääkides eelmiste presidentidega, ütlevad ka nemad, et see võtab märkimisväärselt aega. Klubi koosolekud ei ole suur ajakulu. Lisaks on suhtlemine teiste klubide ja Soome partneritega. Meie areaal on päris suur. Kui me tahame end positiivsena näidata, tuleb sinna panustada. Muidugi tuleb enda käest küsida, kust ma selle jaoks aega võtan.

Olete selle endale esitanud? Jah, kõiki asju ei saa üksinda teha. Hea meelega teen seda kõike oma meeskonnaga. Samamoodi jaotame ka ülesandeid ja rolle. Nii Ruve Šanki kui ka Tarmo Bachmanniga olen neid asju arutanud. Kas võib öelda, et aega kulub igal nädalal? Jah, kindlasti. Üks asi on tund aega kestev koosolek, aga enne ja pärast seda on tegevust veel. Pakun, et nädalas tuleb ikka kümne tunni jagu tegevust kokku. Üks tööpäev tuleb selleks näpistada, õnneks saab seda teha töövälisel ajal. Kui palju on presidendi ülesandeks teiste klubidega suhtlemine? Ikka on. Kohustuslik see ei ole, aga seda võiks teha. Aastate jooksul on Rapla klubi sõprussuhted olnud erinevad. Küsimus on olnud ka selles, kas Raplal võiksid olla kindlad sõprusklubid. Ma arvan, et võiks olla küll, aga see ei tähenda, et me suhtleme ainult nendega. Natuke sõltub isikutest ja isiklikest kontaktidest. Praegu on meil hea koostöö saarlastega. Isiklikult suhtlen palju Pärnu klubi liikmetega. Kui palju on piiritagust suhtlemist? Soome klubidega küll. Varasemad presidendid on käinud välismaal visiitidel. Rotary liikmena on meil alati võimalus astuda sisse kokkusaamistele ka välismaal ja tutvustada, kes sa oled ja kust tuled. Raivi Juksi kaudu on meil olnud häid kontakte sakslastega. Kolm nädalat tagasi olin Montenegros, käisin seal ka Rotary klubis. Kahjuks ei olnud neil klubipäev sel päeval, aga ma jätsin märgi maha, et seal käisin. Kui kaua olete Rapla Rotary klubi liige olnud? Praegu peaks olema kuues aasta. Kuidas või kui palju mõjutas klubi tegevust Venemaa sissetung Ukrainasse? Ega ole mõjutanud. Oleme osutanud kaasabi. Tallinna rotariaanide algatus oli lähetada Ukrainasse kolm kiirabibussi ja seal me aitasime kaasa. Eraldi toetuse tegime selleks, et Ukrainas saaks ehitada telkidesse ahjusid. Venemaa sissetung Ukrainasse on teemana läbi käinud, aga igapäevaselt see meid ei mõjuta.

Minu jaoks seostub Rotary klubi ennekõike heategevusega. Kas see ongi teie jaoks kõige olulisem tegevussuund? Jaa, ikka. Heategevus on oluline osa meie tegevusest. Teine pool on iseenda teadlikkuse tõstmine. Kolmapäeviti on meil nn vestlusõhtud, kus meil käivad külalised, kes räägivad oma tegevusest. Viimati rääkisime piimandusest ja sellest, kuidas Soomes ehitatakse aatomituumajaama. Minu teadlikkus erinevatest valdkondadest on nendest õhtutest tõusnud. Üks oluline asi on ka humanitaarstipendium. Sel aastal pälvis selle Silver Niinemets. Kas seda antakse välja igal aastal? Ei ole igal aastal. Oleme mõelnud, et see võiks olla nii, aga alati ei saa seda teha. Näiteks piirangute tõttu. Me tahame, et see väärtustaks Raplamaad ja annaks noortele võimaluse enese täiendamiseks. Viimati andsime stipendiumi välja noorele mehele pilli soetamiseks. Ühtlasi on ta õpetaja muusikakoolis. Ma ütleks selle kohta isegi preemia. Oleme andnud välja ka haridusstipendiumit. Need kaks asja ja siis missindus võiksid olla need, millega edasi liigume. Kui palju liikmeid praegu Rapla Rotary klubis on? Nimekirjas on 36 liiget. Paar inimest ei saa haiguse tõttu või mõnel muul põhjusel aktiivselt kaasa lüüa. Aktiivselt lööb kaasa 26-27 liiget. Igaüks panustab vastavalt võimalustele. Endast tuleb anda parim, et meie eesmärgid saaksid täidetud. Seda saab teha ka distantsilt. Igal klubiliikmel on kohustus liikmemaksu osas. Kas praegu on suvepuhkus või käib tegevus edasi? Otseselt ei ole öeldud, et meil suvepuhkus oleks. Järgmine kogunemine on augustis, juuli oleme jätnud vabamaks. Uue hooajaga alustame augustis. Kas see paneb südame värisema ka, kui teate, et olete president? Ikka paneb. Organisatsiooni juhtimise kogemust mul küll on, aga eks see ikkab lisab vastutust ja paneb südame põksuma. Tahad ju seda, et me suudaksime end väljapoole näidata ning samas oleks ka klubil põnev periood.

Raplamaa Sõnumid / Siim Jõgis
Foto: Ulvi Blande

UudisedProtokoll20242023202220212020201920182017201620152014201320122011201020092008200720062005200420032002200120001999199819971996199519941993
Scroll to Top