See pilt on tehtud 2007. aasta 22. juuni õhtul Raplas. Just mõned hetked tagasi on lõppenud brigaadikindral Märt Tiru mälestuseks püstitatud skulptuuri avamise pidulik tseremoonia. Sume õhtuvalgus paitab mälestuse jäädvustajaid – Rotary Rapla klubi vendi ja nende aukülalisi president Toomas Hendrik Ilvest koos abikaasa ja pojaga. Järgmisel päeval on võidupüha, mille keskmeks saab seekord üleriigilise paraadi korraldaja Rapla. Kas saab olla paremat hetke ühe kindrali mälestuse jäädvustamiseks? Kahju, et Tiru ise ei osanud seda oma eluajal ette näha.
Nüüd, aasta hiljem tuleb välja, et Rotary vendade ettevõtmine ei olnud üldse mitte juhuslik ja mingist hetkeemotsioonist ajendatud tegu, vaid täiesti sihipärane tegevus oma hingesugulase olemise ja tegemise jäädvustamiseks. Kuigi Märt Tiru ei kuulunud otseselt rotariaanide hulka, oli ta olnud nende poolt selleks välja valitud.
Ametlik registreerimine jäi venima ainult sellepärast , et Tiru oli kogu aeg hõivatud ja viibis viimastel aastatel Eestist eemal. Ja siis tuli haigus. Õigem oleks öelda: ja siis ägenes haigus, mis mehe ära viis …
Aga tegelikult ei ole see pilt siia valitud mitte Märt Tiru pärast. Seekordsed arhiivifoto kangelased on hoopis Rotary Rapla klubi liikmed, kes teenisid oma möödunudaastase ettevõtmise eest „Rapla tegu 2007“ tiitli. Ja õigusega teenisid.
Rotariaanide kodulehekülg, mida kaunistab seesama foto, mis siingi praegu näha on, annab teada, et Rapla klubi „ristiisaks“ tuleb pidada Gunnar Sibbmarki, kes tõi Rootsimaalt Värnamost Raplamaale muidki olulisi ja järgimist väärivaid kombeid. Kõik, mis ta toonud, pole ehk veel rakendamist leidnudki. Mõne asja rakendamiseks on meie „demokraatiakoorik“ ilmselt veel liiga õhuke.
Sibbmarki ärgitamisel ja toetusel loodi klubi algatusrühm juba 1991. aastal . Sinna kuulus neli meest: Ruve Schank, Kalle Talviste, Harri Õunapuu ja Jüri Võigemast. Kõik nad on nii tuntud küll, et ei vaja erilist tutvustamist. Ainult nii palju tasub vahest meelde tuletada, et 1991. a astal oli Võigemast Rapla maavolikogu esimees, Schank kandis volikogu spiikri tiitlit ja oli lisaks veel ka volikogu „välisministriks“. Õunapuust oli aasta alguses saanud põllumajandusminister, kes oli maha pannud Rapla maavanema kohustekompsu, mille tema järelt korjas üles Talviste. Niisugused mehed siis olid algatajateks.
Rapla Rotary klubi ametlikuks sünnipäevaks on 13 . juuni 1994 . Kui kodulehekülge uskuda , siis on täna klubis liikmeid 26. Ja miks ei peaks seda siis uskuma? Kokku saadakse igal kolmapäeval kell 18 Raplas Meie Pubis. Ja ei ole nii, et kui tahan, siis lähen, kui ei viitsi, siis lihtsalt ei lähe. On distsipliin. On kord ja kohustus. Mis kasu on meil Rotary klubivendadest – olgu, kui tahavad? On küll kasu. Igaüks, kes juuresolevat pilti vaatab peab tunnistama, et klubi liikmeskond võiks au teha ükskõik millisele teiselegi organisatsioonile. Vägisi kipub pähe mõte, et kui Rapla maakonnal oleks selline esinduskogu, siis… Aga väärt tegusid on nad selletagi teinud. Olgu või iga-aastane stipendium, mis määratakse maakonnast pärit noorele, kes suutnud senise eluga märku anda, et temas on potentsiaali midagi tõeliselt suurt teha. Ja siis see Märt Tiru mälestusmärk, mis kaunistab linna ja annab talle kaalu juurde. Aga Rotary klubist ja tema tegemistest võiksid rääkida veel ka Rapla muusikakool, hooldekodu ja paljud muud, kes rotariaanidega kokku puutunud.
Rotary on ühiskonna teenimisele pühendunud organisatsioon, selle Rapla klubi liikmed on oma teenistusega kenasti hakkama saanud – kui meist igaüks teeks igal aastal ühegi teo, mis aitaks teistel end paremini tunda, siis oleksime kokkuvõttes kõik tunduvalt rikkamad.
Nädaline / 12. veebruar 2008 / Tõnis Tõnisson